♥ Every women needs a man, that will ruin their lipstick, and not their mascara.

Listopad 2007

Omalovánky

26. listopadu 2007 v 14:35 | Omalovánky

Napůl člověk, napůl strom

24. listopadu 2007 v 19:43 | aylinka

Otřesné: napůl člověk, napůl strom


Představte si, že byste pomalu měnili v strom? Nemožné? Sci-fi? Nikoliv, tohle se vážně někomu děje. Pětatřicetiletý Indonésan Dede obrůstá kůrou. A nyní zoufale hledá pomoc.
Vzácná porucha je pro Dedeho prokletím. Od chvíle, kdy mu na rukou a nohou začala vyrůstat kůra, stíhá ho jedna pohroma za druhou. Nejenže se ho štítí cizí lidé, kteří ho považují snad za nějakou nestvůru z hororového béčka, ale podrážejí ho i ti, kteří mu byli blízcí. Nejdříve přišel o práci, pak mu zdrhla žena… Stal se vyděděncem.

Místo rukou a nohou kořeny
"Nejdříve to svrbělo a na nohou se mi objevily nějaké bradavice. Nechal jsem to být, jenže najednou jich bylo spousty a pořádně rychle to vše rostlo. Brzy mě to celého pokrylo," vylíčil průběh svých fantaskních patálií Dede, kterému místní přezdívají "stromový muž".
Sám říká, že nemůže pracovat ani cestovat. Představte si své paže i nohy jako kořeny stromu, to prostě pracovat nelze. Jeho ruce i nohy jsou příliš těžké a samozřejmě neobratné. Kůra navíc už začíná rašit i na jeho tváři a dalších místech těla.
Aby si vydělal nějaké peníze a pomohl svým dvěma dětem, nechal se jednou předvádět jako pouťová atrakce v blízkém městě Bandung.
Jinak je však spíše terčem útoků a posměchu ve vesnici, kde žije.

Pomůže vitamin A?
Od roku 1993 dochází na místní kliniku, jenže indonéští lékaři si s ním prostě nevědí rady. Světlo naděje mu bliklo až nyní, když se ozval jeden americký lékař. Dermatolog Antony Gaspari z univerzity v Marylandu je přesvědčen, že by dokázal Dedeho vyléčit.
Už otestoval jeho krev a údajně také zjistil příčinu tvorby kůry na Dedeho těle. Podle Gaspariho, který se o svém novém pacientovi dozvěděl z televizního dokumentu, by mohly zabrat denní dávky syntetické formy vitaminu A.
Ale až čas ukáže, zda se mu skutečně podaří přeměnu Dedeho v strom zastavit...
Recyklování

24. listopadu 2007 v 17:35 | Recyklování
PROČ RECYKLUJEME?
Ročně se v Čerské Republice vyprodukují tisíce tun odpadu z elektrických a elektronických výrobků. Velká část z nich bohužel končí na skládkách smíšeného odpadu nebo ve volné přírodě. Přitom se většina vysloužilých dá recyklovat a použít př výrobě dalších produktů. Recyklací šetříme přírodu i její zrdoje.

JAK RECYKLUJEME?
1. Na obecním nebo městském úřadu zjistíte adresu sběrných dvorů a jejich provozní dobu. Organizuje-li vaše obec mobilní sběr odpadů, jehož součástí je i zpětný odběr elektrozařížení, můžete využít i této akce.
2. Použitá elektrozařízení zanesete nebo zavezete na sběrný dvůr, kde Vám obsluha určí kam zařízení můžete bezpečně odložit. Aby elektrozařízení mohla být recyklována, je nutné odevzdávat je na sběrný dvůr v nedemontovaném stavu.
3. Následný odvoz a zprcování odevzdaných elektrozařízení zajistí ASEKOL.

CO RECYKLUJEME ANEBO CO NEPATŘÍ DO POPELNICE
Vdeo přehrávače, DVD přehrávače, radiopřijímače, věže, kazetové magnetofony, gramofony, domácí kina, reproduktory, dálkové ovladače, sluchátka, baterie, mp3 přehrávače, videokamery, fotoaparáty (digitální i analogové), tebeobjekivy, blesky, elektrické nástroje, elektronické nástroje, hudební nástroje, počítačové monitory (všechny druhy), počítače, notebooky, karty, optické mechaniky, myši, klávesnice, telefony, mobily, faxy, záznamníky, tiskárny, kopírky, kalkulačky, herní konzole, videohry včetně ovladaču - joysticky, gamepady apod., elektrické hračky - autodráhy, vláčky apod....

Červená popelnice: Tam patří nebezpečný odpad, jako jsou televize, prášky, injekce, kamery, baterie, zbytky barev, žiravina, kyselina, chemie, olejové filtry, teploměry, odpadní oleje apod.
Modrá popelnice: Do modré popelnice vhazujeme papír, karton, nepoužitý toaletní papír, krabice od vajíček, sešity, knihy, bloky apod.
Žlutá popelnice: Do žlutých popelnic patří plasty, jako například petlahve (sešlátnuté!), víčka od pet lahví, kelímky od jogurtů (vypláchnuté, aby v něm nebyly zbytky jogurtu!), sáčky od bonbonů, chipsů.. (POZOR! Nevhazujte sáčky od Bohemia Chips atd., protože v těchto sáčcích je obsažený i kov)
Černá popelnice: Do černé popelnice patří smíšený odpad, jako je: nedojezené jídlo, špinavé pytlíky, propisky, shnilé ovoce a zelenina apod.
Zelená popelnice: Do zelených popelnic patří veškeré sklo, například lahve od alkoholu, vázy, misky, skelničky, čirá zrdcadla apod.NEBUĎTE LÍNÍ. TŘIĎTE ODPAD.Wiliam Shakespeare

20. listopadu 2007 v 14:13 | Wiliam Shakespeare
Rok narození: 1564
Rok úmrtí: 1616

Spisovatel, dramatik, básník...
Wiliam Shakespeare se narodil jako třetí dítě v rodině měšťana Johna Shakespeara a Mary Ardenové v Anglii. Už v osmnácti letech se stačil oženit s Annou Hathawayovou, která byla o osm let starší a porodila mu tři děti. Během následujících asi patnácti let není známo co dělal a kde byl, je jen mnoho spekulací. Neví se ani proč v roce 1959 odešel do Londýna, ale ví se, že už v té době byl známý autor a herec. V roce 1599 postavila společnost, ve které byl zaměstnán jako herec a byl i jejím podílníkem, nové divadlo The Globe. Sláva stoupla, když ho převzal roku 1603 Jakub I. pod svůj patronát. Tak vznikla společnost "Královi služebníci", která později založila jinou scénu Blackfairs. Roku 1613 vyhořelo divadlo The Globe, ale bylo opět postaveno. Tímto požárem však symbolicky skončila jeho dráha herce a dramatika. Odstěhoval se znovu do Stratfordu a zakoupil dům se zahradou. Zde zemřel roku 1616 ve stejný den jako španělský umělec Miguel de Cervantes.

Shakespearova tvorba začíná zřejmě hrou Titus Andronicus. Jeho tvorba se dělí do tří období : v prvním psal komedie (Komedie plná omylů, Zkrocení zlé ženy, Večer tříkrálový,…), v druhém období se spíše obrací na dějiny (Jindřich IV., Richard III., Julius Caesar,…) a v posledním vyjadřuje svůj pesimismus (Zimní pohádka, Bouře, Perikles,...). Čerpal z různých životopisů a povídek. Stal se velikánem své doby a umělcem, který má úžasný dar jevištního smyslu a umí vyjádřit své city, hloubku vášně, nenávist a mnoho dalšího.

Zdravá výživa

20. listopadu 2007 v 14:04 | aylinka
Lidé jsou různí, žijí v různých prostředích, jsou různě zatěžováni, a proto potřebují i různou stravu. Pro všechny lidi je však vhodná strava co nejpestřejší. Při výběru jídla by lidé měli uplatňovat tyto obecně platné zásady :

- střídmě rozmanité a nepřesolené pokrmy
- málo tuků
- dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin a přiměřeně výrobků z obilovin
- málo cukrů a sladkých pokrmů
- dostatek tekutin ( asi 2 litry denně, u lidí fyzicky činných a u sportovců pak více )Nejdůležitější složkou potravin jsou živiny. K živinám patří bílkoviny, tuky a sacharidy. Z nich získává lidský organismus potřebné látky a energii ( pro duševní a fyzickou činnost, pro udržení tělesné teploty a pro zajištění všech dějů, které v organismu probíhají ).

Bílkoviny tvoří podstatnou část buněk všech organismů. Stavebními jednotkami bílkovin je 20 aminokyselin, z nichž 12 si lidský organismus dovede připravit, ale zbývajících 8 již ne. Proto musí naše strava obsahovat i dostek bílkovin. Jsou obsaženy v mase, mléce, vejcích, mléčných výrobcích, ale i sóji a luštěninách. Nechybějí však ani v pšenici, kukuřici, rýži a ani v ovoci a zelenině. Obecně však platí, že většina rostlinných zdrojů má nižší podíl bílkovin než zdroje živočišné.

Tuky můžeme označit jako zdroje a zásobníky energie v naší stravě. Jsou buď rostlinného, nebo živočišného původu. Měli bychom dávat přednost tukům rostlinným před tuky živočišními. Jsou lépe stravitelné a neobsahují cholesterol, který je ve větší míře škodlivý. Vhodný je např. olej olivový, slunečnuicový, sójový a podzemnicový.

Za určitých podmínek tuky žluknou. Chceme-li žluknutí zpomalit, musíme :

- odstranit vodu ( přepouštění másla, škvaření sádla )
- co nejvíce zabránit kontaktu se vzdušným kyslíkem a omezit působení světla ( neprůhledný obal, uchování ve tmě, popř. pod vodou )
- snížit rychlost chemických reakcí a omezit rozvoj mikroorganismů ( uchovávání za nízké teploty ).


Sacharidy jsou pro člověka hlavním zdrojem energie, která se uvolňuje při oxidaci glukosy složitými reakcemi, přičemž konečnými produkty jsou oxid uhličitý a voda. Pokud člověk požívá velké množství sacharidů, mění se v jeho těle na tuky.
Kromě sladkých sacharidů - cukrů ( např. glukosy, fruktosy, sacharosy ) - využívá lidské tělo z potravy především polysacharid škrob. Ten je obsažen hlavně v obilovinách, rýži a bramborách.

Pití - lidé by měli pít podzemní vody, šťávy z ovoce a zeleniny a čaje. Měli by omezovat konzumaci černého čaje a kávy. Též dlouhodobé nadměrné pití mineralálních vod může způsobovat zdravotní potíže.

Tělo člověka žijícího ve zdravých podmínkách obsahuje asi 35 vázaných prvků. Uhlík, vodík, kyslík a dusík tvoří asi 98 % jeho hmotnosti. Uhlík, vodík a kyslík jsou obsaženy ve všech živinách, dusík především v bílkovinách. Ke zdravému životu potřebujeme ještě asi 25 vázaných prvků, z toho většina jsou prvky nezbytné. Patří k nim sodík ( denní doporučená dávka je 5 - 12 g, při nedostatku člověk trpíá pocitem únavy a křečemi svalů ) , draslík ( při nedostatku poruchy činnosti štítné žlázy, vyskytuje se ve špenátu, bramborách, fazolích ...), vápník ( řídnutí kostí,mléko, vejce, ryby, zelenina), hořčík ( nespavost, padání vlasů, deprese, kakao, hrách, ořechy ...), železo (bledá, nezdravá pokožka,bolesti hlavy,zácpy,nadýmání,slabost, bolavé ústní koutky, ryby, maso, luštěniny ), fosfor, síra, chlor.

Vláknina je souhrnné označení pro rozmanité makromolekulární látky, převážně polysacharidy. Hlavním zdrojem vlákniny je zelenina, ovoce, celozrnná mouka, luštěniny apod. Vláknina podporuje činnost střev, pomáhá k udržení vody v těle, přispívá k odstraňování škodlivých látek v těle.

V posledních desetiletích se v průmyslově vyspělých zemích velmi rozšířily choroby, jejichž příčinou je znečistěné životní prostředí, nadbytek potravy a její špatné složení, málo pohybu a stres. Mezi tyto civilizační choroby patří rakovina, choroby cév a srdce,choroby dýchacích cest, alergie a cukrovka.

Pro správnou funkci organismu je také důležitý příjem látek, které souhrnně nazýváme vitaminy. Je to pojem historický, který označuje různé látky, které přijíma člověk potravou buď již v potřebném složení nebo ve formě provitaminů ( sloučeniny, jež se v těle mění na účinné vitaminy ). Jejich nedostatek v potravě vyvolává vážná onemocnění a může způsobit i smrt.

Amazonské pralesy

20. listopadu 2007 v 14:02 | aylinka
Více než 80 procent původních pralesů naší planety bylo už úplně zničeno. Pouhá jedna pětina doposud přežívá. Avšak polovina z toho, co nám ještě zbylo, je nyní ohrožena - díky těžbě dřeva, intenzivnímu zemědělství, důlnímu průmyslu, povodním a požárům.
Deštné pralesy jsou přitom zázračné, z větší části dosud neprobádané ekosystémy, v nichž podle odhadu odborníků žije téměř 90 procent veškerých živočišných a rostlinných druhů naší planety.
Velikost amazonské pánve si lze těžko představit. Vešla by se do ní celá Západní Evropa a většina Spojených Států.Amazonský deštný prales je největší původní prales, který na naší planetě ještě zůstal. Vyskytuje se zde téměř 1000 druhů ptáků a 30 druhů opic. V řece Amazonce žije více než 3000 druhů ryb. Jsou zde dva druhy říčních delfínů a také aligátoři, želvy a neobvykle gigantické vydry. V hlubinách amazonského pralesa se pravděpodobně skrývají úžasné rostliny jejichž účinné látky by člověku mohly pomoci při léčbě nemocí srdce, rakoviny nebo virových chorob typu AIDS.
Amazonie je také domovem pro více než dvacet miliónů lidí. Někteří z nich dosud neměli kontakt s rozvinutým světem a patrně si nejsou vědomi toho, že jejich přežití je nyní v ohrožení.

Odlesňování
Amazonské pralesy jsou dnes káceny neuvěřitelným tempem. Každou minutu je odlesněna plocha odpovídající rozloze šesti fotbalových hřišť. Díky satelitnímu výzkumu máme k dispozici poměrně velmi přesná data. Jen za poslední rok bylo v Amazonii vykáceno 16 838 čtverečních kilometrů pralesa, což je plocha, která se svou rozlohou rovná polovině Belgie. To je 27 procentní nárůst oproti předchozímu roku. Do toho se však nepočítá prales, který padne za oběť požárům.
Odhaduje se, že 80 procent veškeré těžby dřeva v Amazonii je ilegální. Brazílie nemá zdroje ani zaměstnance, kteří by dohlíželi na těžební průmysl. Zvýšení rychlosti kácení pralesů může velmi prospět dostavba Transamazonské dálnice, která začala v roce 1968. Mnoho společností těží dřevo bez povolení, těží se v chráněných oblastech, přičemž dřevo se ilegálně splavuje po řekách přes hranice. Obrovské nadnárodní společnosti z Asie, Evropy a Severní Ameriky se nyní zaměřují zejména na ty nedotčené plochy Amazonie, které ještě zbývají.
Je nutné říct, že v povodí Amazonky káceli lidé lesy, aby získali půdu pro zemědělství už celá léta, ale až do dvacátého století tím krajina příliš netrpěla, protože byla kácena jen malá území. Moderní stroje však dokáží kácet lesy mnohem rychleji a bezohledněji než kdysi ruční stroje. Přitom růst obyvatelstva v jižní Americe vyvolal veliký zájem o půdu vhodnou k obdělávání a dobytkářství. Farmáři zabírají vykácené lesní pozemky, ale po několika letech se půda vyčerpá a farmáři musejí putovat dál.

Sedmdesát procent skončí v drtičkách
Někdy se problém kácení v Amazonii záměrně zlehčuje. Z obrovské plochy pralesů je prý zatím odlesněna pouze malá část. Ale pravda je taková, že od příchodu Evropanů v roce 1500 až do roku 1970 bylo z brazilské části amazonského deštného pralesa vykáceno pouhé 1 procento plochy. Za posledních 30 let však ztráty dosáhly již celých 14 procent! Od ledna 1978 do srpna 1997 (za necelých dvacet let) bylo v Amazonii vykáceno 553 086 čtverečních kilometrů deštného pralesa, což je území větší než celá Francie a sedmkrát větší než Česká republika.
Destrukce pralesa má často nepochopitelný charakter. Těžba pralesních velikánů slouží k výrobě takových dřevěných produktů, jako jsou překližky a řezivo pro stavební průmysl. Neuvěřitelných 70 procent veškerého dřeva je zničeno v drtičkách a skončí jako dřevěný odpad nebo piliny.

Celosvětový problém
Stromy spotřebovávají oxid uhličitý a produkují kyslík. Jejich zničení vede k tomu, že množství CO2 v atmosféře vzrůstá. To je také jedna z příčin globálního oteplování, které jednou možná ovlivní světové klima a i naše životy.
V souvislosti s tím, se v červnu 1992 v brazilském Rio de Janeiru konala konference OSN. Jejím cílem bylo: "Skoncovat s zhoršováním životního prostředí v rámci strategie směřující k podpoře trvalého a ekologicky racionálního rozvoje všech zemí." Akční plán velkého rozsahu nazvaný Action 21 určuje postupy, které je třeba uplatnit při zajištění vyváženého hospodaření s lesy, ochraně ekosystémů atd. Během této konference provedl švédský král Carl Gustaf XVI. symbolické gesto - zasadil strom. Podle washingtonského institutu by bylo třeba toto gest opakovat patnáctimiliardkrát ročně po dobu patnácti let, aby byly napravené škody způsobené kácením lesů.

Čísla kolem Amazonského pralesa
1960 - rozloha činí 7 milionů km2
1980 - zbývá 5,4 milionů km2
1990 - zbývá 4,5 milionů km2
2100 - prales při likvidaci současným tempem zmizí


Jaderná energie

20. listopadu 2007 v 13:59 | aylinka
Atomy jsou malé částice, z kterých se skládá celý vesmír. Atomy v sobě vážou obrovské množství energie. Energie, která se uvolní při štěpení biliónů atomů uranu v jaderné elektrárně, dokáže přivést do varu vodu. Pára z této vařící vody se používá na výrobu elektřiny. Lidé se obávají jaderné energie, protože při uvolňovaní energie z atomů unikají smrtící látky, které se nazývají radioaktivní záření.

Při výbuchu jaderné bomby vznikne obrovská ohnivá koule. Exploze vyvolá v městě zemětřesení. Tlaková vlna a oheň zničí budovy. Z radioaktivního popela a prachu se vysoko na obloze vytvoří mrak.

Jediná atomová bomba dokáže zničit celé město. Záření, které se uvolní při výbuchu, bude zabíjet lidi a zvířata ještě celé roky. Na světě je teď tolik jaderných zbraní, že by ho dokázali zničit. Po shození atomové bomby na Hirošimu se tam strhla vichřice s rychlostí 1 200 kilometrů za hodinu.

V Hirošimě bylo 200 000 mrtvých a 100 000 raněných. V Nagasaki bylo okolo 74 000 mrtvých a víc než 40 000 raněných.

Radioaktivní záření způsobilo v okruhu jednoho kilometru od místa výbuchu jistou smrt, ti, co nezemřeli hned, utrpěli těžké popáleniny. Další skupiny obyvatelů čekalo bolestivé umírání, rakovina, změna dědičných vlastností a další následky ozáření.

Za hrst čistého uranu se vydá tolik energie jako 72 000 barelů nafty, což je přibližně 11,52 miliónů litrů.

Palivové články se musí po několika letech vyměňovat. Tak jako se z nich odstraní znovu použitelný uran, musí se články ochlazovat ve speciální nádrži.

Jaderný reaktor je obklopený hrubými betónovými stěnami. Stěny zabraňují úniku nebezpečného záření.

Běžná jaderná elektrárna vyprodukuje ročně asi 20 van velmi nebezpečného odpadu. Odpad se taví na hmotu podobnou sklu a nalévá do ocelových nádrží. Nádrže se zalévají betonem a ukládají do podzemí. Méně nebezpečný odpad se zakopává v sudech.

teplotou, spojí se a po jejich-Když se srazí atomy s mimořádně vysokou sloučení se uvolní energie. Takovýto proces jaderné syntézy probíhá na Slunci. Vědci se pomocí Laserů snaží sestrojit podobná "slunce" i na Zemi.

Při výbuchu jaderného reaktoru v Černobylu se uvolnilo 50 milionů curie, což je 30-40- násobek výbuchu atomové bomby v Hirošimě roku 1945.

Až tri týdny po katastrofě se pomocí 4 000 tun písku, bóru, olova a jílu podařilo utěsnit vyzařující reaktor a zabránit průniku záření do půdy.

Znepokojující byli štěpné zplodiny cézia, které se při katastrofě uvolnily. Poločas jejich rozpadu se pohybuje od dvou do třiceti let, přičemž ustavičně působí jako radioaktivní záření a dlouho přetrvávají a působí v potravinách.
Itálie

20. listopadu 2007 v 13:55 | aylinka
Rozloha: 301 302 m
Hl. město: Řím
Hlava Státu: Oscar Luigi Scalfaro
Měna: Italská lira

Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 57 057 000
Z toho město/venkov: 67% / 33%
Jazyk: italština
Etnické složení: Italové; z části Francouzi, Němci, Slovinci a Albánci
Náboženství: římskokatolické

Nejdůležitější data:
1861 Vyhlášeno Italské království.
1922 Pochod fašistů na Řím; Benito Mussolini ministerským předsedou, brzy se prohlašuje diktátorem.
1936 Spojenectví s Německem. (Osa Berlín-Řím)
1940 Itálie vyhlašuje válku Spojencům.
1943 Mussolini svržen; invaze německých jednotek a jeho znovu nastolení.
1945 Mussolini zastřelen Partyzány.
1946 Itálie se stává republikou.
1947 Nová ústava; mírová smlouva se Spojenci; Itálie přichází o rozsáhlá území.
1949 Vstup do NATO.
1955 Vstup do OSN.
1958 Zakládajícím členem EHS.(í,ejč,sí)
1962 Vstup socialistů do koaliční vlády.
1969 Hospodářské potíže; dělnické nepokoje.
1978 Bývalý premiér Aldo Moro zavražděn komunistickými teroristy.
1982 Zavražděn generál Dala Chiesa, který bojoval proti mafii.
1986 V Palermu vzneseno obvinění proti 338 členům mafie.
1991 Komunistická strana se dělí na Demokratickou stranu levice a Komunistickou obnovu; italské jednotky bojují na straně spojenců v Perském zálivu.
1992 Devalvace(snížení hodnoty) liry, Itálie opouští Evropský mechanismus devizového kurzu.(ERM)
1993 Vyšetřování korupce odhaluje spojení mafie s několika politiky; referendum podporuje ukončení systému poměrného zastoupení.
1994 Volební vítězství aliance pravicových stran vedené Silviem Berlusconim; prosinec: Berluscomi odstupuje.
1995 V čele koalice Lamberto Dini.


Buddhismus

20. listopadu 2007 v 13:51 | aylinka
Jedná se o druhé indické náboženství, které vzniklo ve starých indických dobách, je mladší než hinduismus . Je spjato s životem, postavou a vystupováním bájného Buddhy (560-480), žil 80 let, stal se zakladatelem nového buddhistického učení.

Od počátku, kdy buddhismus spatřil světlo světa, vyvstává základní problém, jestli se jedná o skutečné náboženství a náboženský systém původního rázu nebo zda se jedná o projekt morální (mravní) - o soubor mravních zásad a principů, které mají sloužit jako návod pro lidské žití. Tento princip se projevuje v jeho tradici a vnitřní diferenciaci jeho nástupců a následovníků.

Buddha se narodil roku 560 př.n.l., zprvu žil jako mnoho mesiášů jako normální člověk, oženil se, měl syna, ale už v době své zralosti, když viděl bídu světa, bolesti, konflikty a neřesti, začal meditovat a došlo k jeho vnitřní proměně, která se nazývá bódhi a znamená vnitřní procitnutí, duchovní zjitření, osvícení duše a on začíná hledat metody a způsob, jak stav věcí na zemi změnit. Medituje a stane se hlasatelem nové víry (nového náboženství, nového mravního učení). Patří mezi myslitele, kteří si předpověděli smrt, vycítil zánik svého života. Když se u něj tyto pocity dostavily, odešel do milovaného Vesálí, kde umírá.

Základní principy buddhismu

Celé jeho myšlení je založeno na dvou základních principech:
  1. Buddha přináší zajímavou filozofickou reflexi. Tvrdí, že veškeré problémy tohoto světa jsou dány tím, že člověk má potřeby, které přerůstají v chtíče a tím, že je nepřekonává, ale uspokojuje, tady vzniká zlo (jejich naplnění vytváří kontroverzní situace, z kterých plyne zlo). Nejde jen o chtíče ekonomické, materiální, ale jde i o sex, chce věci řešit fundamentálně (zásadně odmítat, překonávat).
  2. vytváří pocit blaženosti = nirvána. Člověk k nirváně dospěje, když potlačí své chtíče, odmítne je, bude si počínat buddhisticky = zásadově a principově.

Druhy buddhismu

V ohlasu na Buddhovo učení se vytvořila veliká buddhistická tradice, která svým způsobem lépe vysvětluje jeho duchovní principy a zásad:
  1. linie - hínajána: její příslušníci = hínajánisté chápou Buddhovo učení jako mravní systém, podle něhož žijí a s ním se ztotožňují. Hínajánistům je Buddhovo učení mravním návodem pro jejich pozemské působení.
  2. linie - mahájána: mahájánisté na rozdíl od hínajánistů chápou Buddhův odkaz nejen mravně, ale i nábožensky přesahově, Buddhovu nirvánu chápou transcendentálně ve spojení s Buddhou, toto spojení s Buddhou nazývají bódhisattva.
  3. linie - lámaismus: týká se hlavně Tibetu, odnož mahájánismu se silným zdůrazněním lidskosti a humanity. Hlavním krédem lámaismu je - Nezabiješ!
Místní kněží se dělí - pančasalanové (organizace) a dalajlámové (skuteční duchovní činitelé). Dalajlámů je dosud 14, tato funkce se nedědí ani nevolí, dalajláma se hledá podle převtělení, zásadním pomocníkem při jeho hledání jsou nezvyklé přírodní úkazy (zvláštní souvislost s křesťanstvím - narození Krista zvěstovala hvězda betlémská).

Odnože lámaismu

  • džinismus - tvůrce a zakladatel Vardhamána Mahávíra (zvaný Džina = vítěz), vypjatá hodnotová stránka Nezabiješ!, dokonce používají roušky (=akisma), aby nevdechli hmyz - brání dýchací cesty
  • sikismus - zdůrazňuje lásku člověka k člověku
Buddhismus je svou typologií asijský typ náboženství s větším zdůrazněním meditativního přístupu než u hinduismu, také se v něm uplatňuje jóga. V Indii byl zatlačen hinduismem (vyznává ho pouze 1 % Hindů).
Hlavním odpůrcem buddhismu je islám. K buddhismu se hlásí řada západních intelektuálů pro jeho humanistickou podstatu, přenesl se do jiných zemí Srí Lanka (Cejlon).


(nejslavnější buddhista Dalajlama)


Hinduismus

20. listopadu 2007 v 13:44 | aylinka
Výchozím náboženstvím staré Indie a světového společenství vůbec, které kromě pozemských východisek stylizovalo i náboženský přesah = existenci boha mimo člověka, je staroindický hinduismus. Je spjato s civilizací starověkých Hindů, jedné z prvních civilizačních vln indických = kolem r. 3000 př. n. l .

Náboženství samo je mladší. Lidé se začali nejprve společensky diferencovat na: brahmáni = kněží, kšátriové = úředníci, vajšové = řemeslníci a šúdrové = nejchudší vrstva. Náboženské představy nastoupily až později, po této diferenciaci společenské a sociální - asi 2000 př. n. l. V té době existovaly dvě náboženské vlny, přičemž první vlnu staroindickou nazýváme náboženstvím véd a druhou upanišad.

Védy
Jejich vznik spadá do období 1500 - 1000 let př. n. l. Jde o soubor literárních památek (hl. básní, ale i zpěvů a mýtů), které jsou souhrnně obrazem staroindického života. Podstatné je, že mají i výrazně náboženské ladění a lze z nich to ranné náboženství starých indů vyčíst = jsou to texty nejen literární, ale i náboženské. Uctívali dva bohy, jsou jimi Agnu a Indra. Toto védské náboženství je ještě pozemské, pozemsky kultické a hlavním nástrojem tehdejšího boha je oběť člověka. Indové se domnívali, že boha si lze usmířit obětí.

Upanišady
Toto náboženství spadá do období 1000 - 500 let př. n. l. Jedná se o dvě stě textů především literárních, ale současně i náboženských - lze z nich vyčíst náboženské zásady. Upanišady mají také dva symbolické bohy - jmenují se Šiva a Višňu. Náboženskou problematiku řeší náročněji, a to způsobem přesahovým. V tom smyslu je tato náboženská vlna velmi moderní a neliší se tolik od zcela moderních náboženství. Podstata přesahu je v tom, že uznávají druhého boha - prvním je Brahma, který podle hinduistů existuje mimo člověka a tento svět. Tím druhým je Atmán, který je uvnitř člověka. Když srovnáme hinduistický přesah s katolictvím zjistíme, že Brahma je Bůh otec - mimo tuto zemi a Atmán je lidské svědomí.

Další principy
Hinduistickému náboženství jsou vlastní některé další principy:
  • reinkarnace - věří a předpokládají, že lidská duše nežije jen jedním životem, že se převtěluje, tedy reinkarnuje.
  • karma - posmrtná blaženost. Nechápou ji pozemsky, ale přesahově = transcendentálně jako ztotožnění s bohem. Karmy se dostane tomu člověku, který žil po celý život mravně, slušně a vstřícně.
  • hinduismus velmi dá na náboženskou průpravu, která se nazývá meditace. Jedná se o pravidelné lidské zklidnění, rozhovor s bohem. Je to prvek, který se uplatňuje i v moderních náboženstvích. Vyloženě technickou pomůckou je jóga.
V současné Indii je hinduismus předním náboženstvím, vyznával ho Gándí, Tcháchur. Jeho odpůrcem je islám.